Mutfakta Beher Kullanmak için 3 Sebep

Bir bilim adamı olabilirsiniz, belki de bir öğrenci… Belki bir kimyager, kimya öğretmeni, doktor, biyolog, fizikçi veya mühendis…

Beheri sadece laboratuvar da kullanılan cam bir malzeme mi sandınız? Bunu birde bilimi bir yaşam tarzı olarak benimseyenlere sorun derim. Sahi bilmeyenleri unuttuk. Beher nedir? Beher genellikle laboratuvarlarda kullanılan kalitesine göre değişiklik gösterebilen cam çeşitlerinden yapılan, üzerinde yer alan miktar ifadeleri ile ölçüm konusunda da yardımcı olan bir malzemedir.

Eve iş getirmek bir yana dursun, yolu hemen her gün laboratuvardan geçen birisi eğer bilimi bir yaşam biçimi olarak benimsediyse; hali hazırda zaten evinizin bir köşesinde beher, erlen vb. laboratuvar malzemeleri bulunmaktadır. Ve muhtemelen de birkaç beheri mutfakta kullanıyordur.

Bir beher yemek hazırlarken kullanılabilecek harika bir araçtır aslında. Isıya, soğuğa karşı dayanıklı, kolay çatlamayan, üzerinde ki dereceler yardımıyla ölçüm almaya yardımcı olan ve içerisindeki maddeyi dökerken yardımcı olması için bir uç kısmı olan cam malzemelerdir. Yani neden mutfakta kullanılmasın ki? Bizce kullanılabilir, çünkü:

1- 10 ml’ye kadar farklı ölçülerde beher bulmak mümkün

Bir çok yemek tarifinde değişik ölçü birimlerinde malzemeler görebilirsiniz. 200 ml su, yarım litre süt… Bir beherin en büyük avantajlarından bir tanesi üzerinde bulunan ölçü değerleridir.

Piyasada isterseniz 10 ml, isterseniz 500 ml gibi farklı ölçülerde beherler bulmanız mümkün.

beher

2- Beherler borosilikat camdan yapılır

Beherler borosilikat camdan üretilirler. Borosilikat cam, borcam sıvı ısıtma kaplarına göre ısıya karşı daha dayanıklıdır.

Corning, 1915 yılında borcamı tanıtan ilk firmadır. Borcamın yapımında borasilikat camı kullanılmış. (beherlerin yapımında da kullanılan düşük ısıl genleşme oranına sahip dayanıklı cam) 1998de Corning, borcamı “World Kitchens”a sattı. Bu firmada borosilikat yerine daha ucuz bir madde olan soda-kireç camını kullanmaya başladı.

Fırfır!..  Ütüsüz ve Buruşuk Ruhun Şairi

beher2

3- Harika gözüküyorlar!

Gerçekten! Yolunuz kimya biliminden geçti ise sadece görüntüsü bile sizi cezbeder zaten. Laboratuvardan alıp eve götürme hissi duyarsınız.

Ama tabi laboratuvardan alıp da eve götürmeyin!

 

1 Beğeni

Oksijen ile aramda ironik bir bağ var.

Yorum bırak :

Email adresleriniz bizde saklı kalacaktır.

Site Footer

Sliding Sidebar

Size daha önce hiç evrenin özütünün düşünceler olduğunu söyleyen oldu mu? Evet! Ne enerji, ne atom, ne de başka bir şey! Evren sadece düşüncelerden oluşur. Galaksiler, yıldızlar, gezegenler düşüncelerden oluşur. Evler, arabalar, sokaklar, ağaçlar, gökyüzü düşüncelerden oluşur. Erkekler, kadınlar, çocuklar, bütün insanlar, bütün hayvanlar, bütün canlılar her şey ve herkes sâfi düşünceden oluşur. Dünyanın var olmadığını düşünen biri için dünya aslında yoktur. Bu kadar basit işte.