Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu [Kitap]

Sana, beni asla tanımamış olan sana.

Stefan Zweig bu kitabında bir kadının tutkulu, bir o kadar da acı veren aşkını ve en acısı da kendisinden haberdar olmayan bir erkeğe duyduğu aşkı, sevmenin anlamını kavrayamamış bir erkeğe olan aşkını anlatıyor.
Çocukluk günlerinden başlayan aşkını tek başına büyütmüş bir kadın ve o kadının ‘duygusal’ olarak hiç farkına varamamış bir adam. Hayatı günlük yaşayan bir adam.

Sabret sevgilim, sana her şeyi, hepsini en baştan anlattığım için, anlatacağım için, senden rica ediyorum, beni dinleyeceğin bu çeyrek saat yüzünden yorulma, çünkü ben seni bütün bir hayat boyunca sevmekten yorulmadım.

Aşık kadının, aşkını karşılıksız, beklentisiz büyüten kadının ruhunda kopan fırtınaları, kırılganlığını, acısını, hislerini erkek bir yazarın kaleminden bu denli güzel ve naif bir biçimde okuyucuya aktarılması ise kitabı olduğundan daha çekici kılmaya yetiyor.

Bakıp da görmeyen, göremeyen, görmeyi göze alamayan, korkan erkekler için 2 saatlerini alacak kılavuz kitap niteliği taşıyor olması da ayrı güzellikte. Görmeyi denemek için birebir. Denenebilir. Kimse görmez, korkmayın.

kadininmektubu2

“… Fakat sen kimsin ki benim için ? Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep, ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen, kimsin ki benim için ?

Çocukluk aşkınızı hatırlayacağınız, gençlik aşkınızı yaşatacağınız, ölürken bile aklınızdan çıkaramayacağınız, ölümü bile göze alabileceğiniz tutkulu bir aşk, tutkulu bir aşık düşünün. Karşılık görememiş, karşılık görmeyi düşünmemiş, kapı arkasında, apartman boşluğunda kalmış, o kapıdan içeri ‘duygusal’ anlamda girememiş bir aşk.
Aşkını tek başına yaşamaya ve büyütmeye razı bir kadın düşünün, ölümü göze alırken bile tek dileği sevdiği adamın acı çekmemesi olan bir kadın düşünün.

Fırfır!..  Sihirli Mürekkep Deneyi

Sonra mı? Sonra okumaya başlayın.

3 Beğeni

Sosyal medya sakini.

Yorum bırak :

Email adresleriniz bizde saklı kalacaktır.

Sliding Sidebar

Size daha önce hiç evrenin özütünün düşünceler olduğunu söyleyen oldu mu? Evet! Ne enerji, ne atom, ne de başka bir şey! Evren sadece düşüncelerden oluşur. Galaksiler, yıldızlar, gezegenler düşüncelerden oluşur. Evler, arabalar, sokaklar, ağaçlar, gökyüzü düşüncelerden oluşur. Erkekler, kadınlar, çocuklar, bütün insanlar, bütün hayvanlar, bütün canlılar her şey ve herkes sâfi düşünceden oluşur. Dünyanın var olmadığını düşünen biri için dünya aslında yoktur. Bu kadar basit işte.