Beherin 10 Farklı Kullanım Alanı

Yolunuz illâki bir laboratuvardan geçmiştir. İlkokulda fen dersinde, lisede kimya, biyoloji belki üniversiteyi bir fen bilimleri alanında okudunuz. Bilemedin iş hayatında bir laboratuvarda çalıştınız. Dolayısı ile beher ile tanışmış olmalısınız.

Beher genelde laboratuvarlarda kullanılan üzerinde yer alan miktar ifadeleri ile ölçüm konusunda yardımcı olan bir malzemedir. Genelde diyoruz çünkü beher sadece laboratuvarda kullanılmaz.

Beherin birbirinden farklı 10 kullanım alanını sizler için toparladık. Buyrun.

1) Laboratuvarda

laboratuary equipment

Beher denince ilk akla gelen ve en klasik kullanım alanı tabiki de laboratuvar çalışmaları esnasında, deneylerde kullanımıdır. Burada hepimiz hemfikiriz sanırım.

2) Mutfakta

Mutfakta aslında zaten bir laboratuvar değil midir? Yemek yaparken kullandığınız 500 ml su, 250 ml süt… Eğer bilimi ve deney yapmayı seviyorsanız muhtemelen yemek yapmayı da seviyorsunuzdur. Dolayısı ile bir bilim insanının mutfağında olmazsa olmazlarından biri de beherdir.

Bunu da okuyun: Mutfakta Beher Kullanmak için 3 Sebep

3) İçecekleriniz için 

Kahvenizi yada çayınızı bir beherde almaz mıydınız?

“Bugün 250 ml çay içtim!” yada “500 ml milkshake alabilir miyim lütfen?”

diyebilmek gayet havalı bir yaklaşım gibi duruyor.

4) Banyoda

beher-banyo

Banyonuza kendinize özgü bir hava katmak istemez misiniz? İşte size fırsat. O eski diş fırçalığınızı atın ve diş fırçalarınızı bir behere koyun!

5) Saksı niyetine

Büyük saksılarla uğraşmaktan sıkıldınız mı? Daha kibar, daha kullanışlı, daha küçük bir şeyler mi arıyorsunuz? Artık buldunuz…

6) Akvaryum

beher6

Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Yavru balıklar için, en azından büyüyene kadar güzel bir akvaryum olabilir bir beher. Veyahut yalnız yaşamayı seven bir balık Beta balığı beherinize renk katabilir.

7) Kalemlik 

Beherinizi kalemlerinizi koyduğunuz havalı bir kalemlik, deney tüplerinizi gözünüzün önünde bir arada durması için bir kap, ıvır zıvır eşyalarınızı bir araya toplayabileceğiniz ve benzeri amaçlarla kullanabileceğiniz bir kap olarak zaten kullanıyor olmalısınız?

Fırfır!..  Şehrin Arka Bahçesi Sapanca

8) Kap-Kacak Niyetine

Deney tüplerinizi bir arada düzenle tutabileceğiniz, odanızdaki ıvır zıvır eşyaları toplayabileceğiniz bir kap kacak nasıl olurdu beherden? Bizce güzel olurdu. En olmadı annenize verin, o içini dolduracak birşeyler bulur elbette.

9) Mum Kalıbı

Evet, olur. Çok da güzel olur. Beherinizi kullanarak çok güzel dekoratif mumlar yapabilirsiniz.

Evde hem kendi mumunuzu yapın, hem de bir beheri kalıp olarak kullanın. Aman tanrım!

10) Rol Model Olarak

Beheri gördüğünüz üzere hayatınızın bir çok alanında direkt olarak kullanabilirsiniz. Ancak bunlarla yetinemem diyorsanız; kurabiyelerinizi beher şeklinde yapabilir yada beher şeklinde bir kolye, anahtarlık yaptırabilirsiniz. Beher şeklinde oje yapan kız arkadaşlarımız bile mevcut.

Hadi çalıştırın saksıları! Modern kafa taşımak yaratıcılık gerektirir. Başka nerelerde nasıl kullanılabilir beher?

2 Beğeni

Oksijen ile aramda ironik bir bağ var.

Yorum bırak :

Email adresleriniz bizde saklı kalacaktır.

Sliding Sidebar

Size daha önce hiç evrenin özütünün düşünceler olduğunu söyleyen oldu mu? Evet! Ne enerji, ne atom, ne de başka bir şey! Evren sadece düşüncelerden oluşur. Galaksiler, yıldızlar, gezegenler düşüncelerden oluşur. Evler, arabalar, sokaklar, ağaçlar, gökyüzü düşüncelerden oluşur. Erkekler, kadınlar, çocuklar, bütün insanlar, bütün hayvanlar, bütün canlılar her şey ve herkes sâfi düşünceden oluşur. Dünyanın var olmadığını düşünen biri için dünya aslında yoktur. Bu kadar basit işte.